Спікер ГУР МО України А. Юсов зробив офіційну заяву з приводу аварії Іл-76 у Білгородській області РФ: полонених на борту не було, а летіти мали високопосадовці уряду та МО РФ.
На борту літака Іл-76, який розбився 24 січня в Білгородській області, повинні були перебувати російські високопосадовці, заявив представник Головного управління розвідки Генштабу ЗСУ Андрій Юсов "Радіо Свобода". За його словами, ФСБ заборонила їм підніматися на борт літака в останній момент. ГУР стало відомо про це після авіакатастрофи, стверджує він. За даними Юсова, російських рятувальників не допустили до огляду місця катастрофи, на опублікованих відео не видно останків людських тіл, а в морг у Білгороді доставили лише п'ять тіл, що відповідає числу членів екіпажу.
Інформацію про посадовців підтвердила і російська z-блогер Анастасія Кашеварова. У літаку мала бути офіційна переговорна група від Міноборони РФ: генерал Єгоров і депутат Держдуми Шамсаїл Саралієв, написала вона в Telegram.
Основною версією української влади залишається те, що літак перевозив боєприпаси, ракети чи паливо до них для обстрілів України.
Уряд РФ, який наполягав на терміновій зустрічі РБ ООН з приводу аварії літака Іл-76 (відбудеться сьогодні, 26.01.24), відмовляється від розслідування події міжнародною групою експертів.
25 січня відбулося засідання Ради Безпеки ООН.
За останній тиждень Росія посилила ракетні удари по території Харківської області, наслідком чого стали масові жертви і поранені серед цивільних людей.
Заступниця постійного представника України при ООН Христина Гайовишин пов'язала ці атаки зі збільшенням кількості військово-транспортних літаків, зокрема Іл-76, які останнім часом прямують до аеродрому Бєлгорода.
"З огляду на ситуацію, Збройні Сили України й надалі вживатимуть заходів зі знищення засобів доставки, а також контролю повітряного простору для ліквідації терористичної загрози, зокрема на напрямку Бєлгород – Харків. Нагадаю, що за законами ведення війни, військово-транспортні літаки збройних сил Російської Федерації є легітимною військовою ціллю", - сказала вона.
24 січня мав відбутися обмін полоненими між Україною та Росією, але цього не сталося. За її словами, українська сторона виконала свої зобов'язання - російські військовополонені були своєчасно доставлені в узгоджене місце та у безпеці очікували на обмін.
"Росія мала гарантувати такий самий рівень безпеки полонених військовослужбовців України. Водночас українська сторона не була поінформована про необхідність дотримання безпеки повітряного простору поблизу Бєлгорода у визначений період, як це неодноразово робилося в минулому", - зазначила Гайовишин.
Вона також зазначила, що Україна не була поінформована про кількість транспортних засобів, маршрути та способи перевезення полонених. І зазначила, що це вже може свідчити про умисні дії Росії на створення загрози життя і безпеки полонених.
"Якщо інформація про те, що на борту літака перебували українські військовополонені, підтвердиться, це буде перший випадок використання Росією живого щита у повітрі для прикриття транспортування ракет для їх подальшого використання проти мирних українських міст", - підсумувала представниця України при ООН.
Від Москви на засіданні виступив перший заступник постійного представника РФ при ООН Дмитро Полянський.
Представник РФ зазначив, що до трагедії може бути причетна західна військова техніка. Тоді, за словами Полянського, ситуація для Заходу ускладниться.
«Багато вказує на те, що це могли бути або американські Patriot, або IRIS-T німецького виробництва. Якщо це підтвердиться, західні країни, які їх поставили, виявляться прямими співучасниками цього злочину», — заявив Полянський.
Російська сторона також пообіцяла зробити все можливе для того, щоб відповідальні за аварію Іл-76 понесли заслужене покарання.
Полянський також назвав виступ зампостпреда України при організації Крістіни Гайовішин на засіданні "параноїдальним та маячнею". Російський дипломат припустив, що "Гайовишин отримала настанову продовжувати поширювати неправдиву інформацію та вигороджувати київську владу".
Під час засідання Ради Безпеки ООН жодного рішучого засудження з боку країн Заходу не було. Про це у п'ятницю, 26 січня, заявив офіційний представник Кремля Дмитро Пєсков.
«Там були наші льотчики та супроводжуючі, загинули росіяни та дуже велика кількість військовополонених українців. Жодного слова засудження ми не чули. <...> Київ не вперше знищує своїх людей, вони почали послідовно робити з 2014 року. Це продовження цих дій», - сказав Дмитро Пєсков.
За словами Пєскова, «те, що сталося, вимагає належної оцінки світової спільноти». У прес-секретаря також запитали, чи має намір Росія надати Раді Безпеки ООН та іншим міжнародним організаціям відповідні докази про те, що Київ збив літак і українська сторона знала про перевезення полонених.
«Мені поки що нічого додати. Працюють слідчі, і ухвалюватимуться рішення в міру того, як слідчі отримають всю необхідну інформацію», — зазначив офіційний представник Кремля.
Крім того, у нього поцікавилися, як РФ вчинить з останками загиблих українців. Пєсков відповів, що наразі не може нічого сказати.
P.S.: 09.02.2024 секретар РНБО Данілов:
"Українських військовополонених не було в літаку Іл-76, коли він зазнав катастрофи 24 січня в Бєлгородській області".
Вечором 8 лютого 2024р. відбувся черговий обмін військополоненими 100 на 100. Серед звільнених з полону українців- Нацгвардія, прикордонники, ЗСУ. Більшість – захисники Маріуполя.